سیستم تهویه پارکینگ

هدف از راه اندازی سیستم تهویه پارکینگ ، تخلیه و کنترل حرارت ، دود و محصولات ناشی از حریق و همچنین تهویه گاز سمی ناشی از کارکرد موتور خودروها و اگزوز وسایل نقلیه می باشد.

طراحی سیستم تهویه پارکینگ بر اساس " ضوابط ملاک عمل سامانه های تهویه ، تخلیه و کنترل دود " سازمان آتش نشانی ، که خود بر اساس استاندارد BS-7346-7:2006 تدوین شده ، صورت می گیرد.

براین اساس کلیه ساختمان هایی که تعداد زیر زمین آن ها سه طبقه و بیشتر باشد و یا مساحت هر طبقه از زیر زمین آنها بیش از 500 متر مربع باشد باید به سیستم تهویه پارکینگ مجهز باشد.

امروزه سیستم نوین تهویه پارکینگ با استفاده از جت فن های پارکینگی در کشور های پیشرفته کاملا جایگزین سیستم سنتی و قدیمی کانال کشی که دارای معایب زیادی می باشد ، شده است. سیستم تهویه پارکینگ با استفاده از جت فن در کشور ما نیز روز به روز بیش تر مورد توجه قرار میگیرد .

کارکرد این سیستم بدین گونه است که با استفاده از فن های ساپلای هوای تازه را برای طبقات فراهم می کند و به کمک جت فن های پارکینگی گردش مطلوب هوا را در داخل پارکینگ ایجاد کرده و هوای آلوده را با استفاده از تراست خود به مناطق اگزاست هدایت میکند و بوسیله فن های اگزاست آن را از پارکینگ تخلیه می کند.

این سیستم در مقایسه با سیستم سنتی کانال کشی دارای مزایای زیادی می باشد. از جمله:

  • حذف کانال در نتیجه افزایش فضا و امکان کاهش ارتفاع سقف ها

  • از بین رفتن نقاط کور و تهویه نشده

  • کنترل هوشمند

  • کاهش هزینه در مدت زمان کوتاه ( زمان بازگشت سرمایه)

  • نصب و اجرای سریع تر و ساده تر

  • زیبایی و ...

مطابق مقررات آتش نشانی و بر طبق استاندارد BS ، سیستم مذکور باید دارای امکان 6 بار تعویض هوا در ساعت برای کل طبقات و 10 بار تعویض هوا در ساعت برای طبقه درگیر حادثه را دارا باشد.

 لذا طبق مقررات فن های اگزاست و جت فن های این سیستم باید دارای کلاس F300 ( قابلیت کارکرد در دمای 300 درجه سانتی گراد در مدت 2 ساعت) باشند.

این سیستم همچنین دارای سنسور های CO به جهت تشخیص آلودگی می باشد که این تجهیزات به تابلو برق متصل می شوند و بر اساس طراحی صورت گرفته وظیف تهویه پارکینگ به طور هوشمند را انجام می دهند.

همچنین تست CFD این امکان را می دهد که به یقین برسیم که تعداد و جانمایی جت فن ها و سنسورهای CO و فن ها به گونه ای است که سیستم تهویه پارکینگ به درستی عمل می کند و هیچ گونه نقطه تهویه نشده ای در پارکینگ باقی نمانده است.

شرکت آساک با همکاری کمپانی PollrichDLK  آلمان که تولیدکننده این تجهیزات با کیفیت بالا و در طیف گسترده ای می باشد ،  دقیق ترین طراحی را با کمترین هزینه ممکن صورت می دهد.

برای مشاهده لینک نماینگی آساک در وب سایت پولریش کلیک نمایید.


فن سانتریفیوژ

فن محوری

جت فن پارکینگی